Opsporingsdienst FIOD heeft bij zeker zes cardiologen beslag gelegd op hun panden. Het gaat om cardiologen van het Amsterdamse OLVG en voormalig cardiologen van het CWZ-ziekenhuis in Nijmegen. Dat blijkt uit onderzoek van Investico en Nieuwsuur.
Het Openbaar Ministerie (OM) heeft (gedeeltelijk) beslag gelegd op panden in onder meer Amsterdam, Nijmegen, en Naarden. Het gaat om een bedrag van in totaal minstens 1,5 miljoen euro, in veel gevallen privé-woningen. Ook is er beslag gelegd bij een opslagbox op naam van een van de cardiologen. Dat blijkt uit kadastrale gegevens.
Het beslag op de panden is onderdeel van een corruptie-onderzoek van de FIOD. Het gaat om panden die op naam staan van zeker twee cardiologen van het OLVG-ziekenhuis en vier cardiologen die tot voor kort werkzaam waren bij het CWZ-ziekenhuis.
Drie van de vier cardiologen die tot voor kort in het CWZ-ziekenhuis werkten zijn inmiddels werkzaam voor het Acibadem Medical Center, een zelfstandig behandelcentrum met vestigingen in vier Nederlandse steden. Een woordvoerder van Acibadem bevestigt dat er gisterochtend vroeg invallen zijn gedaan bij hun woningen en zegt dat ze op non-actief zijn gesteld.
Het OLVG bevestigt dat FIOD onderzoek doet naar mogelijke corruptie ‘waarbij het OLVG is benadeeld’ maar kan geen nadere toelichting geven.
Alle zes zijn ervaren cardiologen met een lange staat van dienst. Twee van hen speelden een belangrijke rol bij het doen van medisch onderzoek dat werd betaald door leveranciers van medische hulpmiddelen. Een andere was tot voor kort opleider van jonge cardiologen in een van de twee ziekenhuizen.
Gisteren werd bekend dat de fiscale opsporingsdienst (FIOD) de hartspecialisten verdenkt van corruptie. Ze zouden geld hebben ontvangen van producenten van cardiologische producten. In ruil daarvoor zouden de cardiologen die bedrijven een voorkeursbehandeling hebben gegeven en bijvoorbeeld vaker hun producten hebben gebruikt bij medische ingrepen.
De gang van zaken lijkt op die bij het Isala hartcentrum in Zwolle, in 2022. Ook in deze corruptiezaak legde de FIOD beslag op woningen van cardiologen. Dat onderzoek loopt nog altijd. De verdenking is dat de Zwolse cardiologen zich hebben laten omkopen door een Duitse producent van hartimplantaten, Biotronik. Daarbij speelde een BV van de cardiologen een rol, vermoedt de FIOD.
Ook de cardiologen waarbij gisteren beslag is gelegd, zijn actief in meerdere BV’s. Hoe die BV’s betrokken zijn bij het FIOD-onderzoek, is nog niet bekend. De FIOD wil momenteel niet ingaan op vragen.
De ziekenhuizen waren nog niet bereikbaar voor commentaar.
Heeft u tips naar aanleiding van dit artikel? Mail dan naar veen@platform-investico.nl.
Investico is radicaal transparant. In verantwoordingsdocumenten maken wij onze onderzoeksmethodes en resultaten openbaar zodat publiek en andere onderzoekers ons werk kunnen controleren en erop kunnen voortbouwen. In de longread van het onderzoek hieronder verwijzen noten naar het bronmateriaal. Wilt u meer weten over onze missie en methode? Lees meer
U las de longread van dit onderzoek. Heeft u naar aanleiding hiervan een tip? Neem contact met ons op
Verdedig de rechtsstaat. Steun onafhankelijke onderzoeksjournalistiek in Nederland.